13.12.2006.
Cilj ovog Vodiča je da pomogne i stimuliše pojedince i NVO-e, naročito u regionu CEE, da češće i efikasnije koriste institucionalne mehanizme na evropskom i na međunarodnom nivou. Vodič je nastao na već postojećim iskustvima civilnog sektora u uključivanju međunarodnih tela u obezbeđivanju zaštite životne sredine i ekikasnog korištenja javnih sredstava na nacionalnom nivou. Spoljni pritisci mogu biti od fundamentalnog značaja u slučajevima kada se lokalno stanovništvo bori za svoja prava na zdravu i održivu budućnost, a protiv multinacionalnih kompanija i finansijskih institucija. Ovaj vodič takođe želi da promoviše kvalitetno učešće putem mehanizma za pritužbe. Verujemo da je to značajan deo demokratskih mehanizama za oživotvorenje elementarnih ljudskih prava.
Prvenstveno Građanski Vodič će dati pregled sedam mehanizama za pritužbe: Komitet za peticije Evropskog Parlamenta, Evropske Komisije, Evropskog Suda Pravde, Arhuske Konvencije, Bernske Konvencije, Ombudsmana EU i OLAF, Evropski biro za borbu protiv prevara. Međutim, u skoroj budućnosti nameravamo da uključimo i mogućnosti za tužbe putem ESPOO Konvencije, Evropskog Revizorskog Suda i putem nezavisnih mehanizama traženja pomoći Međunarodnih Finansijskih Institucija.
Vodič je planiran da bude živ dokument i biće često dopunjavan, na osnovu pristiglih komentara i novih slučajeva podnetih od strane građana i NVO-a. Možete direktno da podnesete Vaš komentar putem HTML verzije na: http://www.bankwatch.org/guide/complaint_mechanisms
Vodič je takođe dostupan za download u pdf formatu na:
http://www.bankwatch.org/guide/complaint_mechanisms.pdf
Računamo na Vašu saradnju da učinimo Vodič što korisnijim i Evropski mehanizam za pritužbe još delotvornijim.
Sve najbolje,
Tim CEE Bankwatch mreže koji je radio na Vodiču