header_1
Korzo 15/13, 24000 Subotica, Srbija, djnatasa@yahoo.com
09.01.2025. Četvrtak

 

 

ENERGETSKI KALKULATOR 

 

VIDEO IGRICA

"Energetski model 2050"

 
Pomažu nas
 
 
Global Greengrants Fund

 

РЕПУБЛИКА СРБИЈА

Министарство заштите животне средине

 

Croatia - Serbia cross-border programme

 

 

Sida

 

 

 

Vesti
Uspešno završen projekat “Solar i crkve”
03.01.2025.

Projekat koji je imao za cilj promovisanje održive energije, energetske efikasnosti i smanjenja karbonskog otiska putem postavljanja fotonaponskih elektrana na trinaest objekata u vlasništvu verskih zajednica, 6 u Bosni i Hercegovini i 7 u Srbiji je uspešno priveden kraju tokom 2024. 

U BiH partnerska organizacija nam je bila Tim Aarhus centar iz BIH, iz Sarajeva, a projekat je pomogla ECF (European Climate Foundation).

U Subotičkom okrugu najveće interesovanje je ispoljila katolička crkva sa čijim svećenicima smo imali plodan sastanak početkom novembra gde smo predstavili ideju projekta, doveli ekspertsku firmu za izradu projektno-tehničke dokumentacije za fotonaponske solarne elektrane i dogovorili saradnju. Urađena je sveobuhvatna tehnička dokumentacija i idejni projekat za sticanje statusa prozjumera na 6 objekata u Subotičkom okrugu koji pripadaju katoličkoj crkvi i 1 objekat koji pripada protestantskoj crkvi. Ova dokumentacija predstavlja prvi korak u realizaciji pilot projekata na crkvama, nakon čega će objekti, kada se osiguraju potrebna sredstva, biti priključeni na elektromrežu. Naredni korak u realizaciji projekta uključuje pronalaženje finansijskih sredstava za samu instalaciju elektrana za koje smo uradili tehničku dokumentaciju.

Arhus centar u BiH i CEKOR će u narednom periodu pružiti podršku predstavnicima verskih zajednica u traženju donatora koji su spremni finansirati ovaj ekološki značajan projekat. „Ovaj projekat je primer kako zajednički napori i saradnja između različitih organizacija i institucija mogu dovesti do stvarnih i opipljivih promena u zajednici. Kroz edukaciju i podizanje svesti, nadamo se da će i druge organizacije i institucije prepoznati važnost prelaska na obnovljive izvore energije i slediti ovaj primer,“ kazao je Denis Žiško iz Aarhus centra u BiH. „Među crkvama postoji visoka svest da je mnogo energetski siromašnih i velika želja da se na ovakvim primerima pokaže i vernicima kako uz pomoć malih investicija u energetsku efikasnost i uz instalaciju solarnih panela mogu ostvariti značajne uštede na računima za električnu energiju, čime još i smanjuju karbonski otisak i štite životnu sredinu“ kazao je Zvezdan Kalmar iz CEKOR-a. Kroz ovu inicijativu, verske zajednice u Tuzli, Kaknju i Subotici pokazuju kako se tradicija može spojiti s modernim tehnologijama u cilju zaštite životne sredine i održive budućnosti za sve.

 

IZDVAJAMO


STATUT UDRUŽENJA CEKOR


 

 

3_1.jpg
- Protest ispred EBRD: samit uglja i klime